Wydarzenia w pobliżu

Juromania na Zamku Pilcza w Smoleniu: 18.09.2021

Miejscowość:
Smoleń
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Zamek Pilcza w Smoleniu to pewny punkt programu każdej Juromanii. W tym roku tematem przewodnim będą inscenizacje z okresu Powstania Chmielnickiego. Do tego trochę zakąsków z kozackiej kuchni i słowiańska muzyka a na koniec teatr ognia. Krótko mówiąc dzień pełen wrażeń gwarantowany!

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  925
Program Wydarzenia
Sobota, 18 Wrzesień 2021
10:00 - 17:00
Słowianie
W namiotach średniowiecznych będzie można spotkać pierwszych Słowian żyjących zgodnie z naturą oraz posłuchać muzyki płynącej z dawnych instrumentów w wykonaniu zespołu JAR.
10:00 - 18:00
,,Dzikie Pola"
Tematem przewodnim wydarzenia będzie okres XVII wieku i Powstania Chmielnickiego z którym borykała się Rzeczypospolita. Sam zamek w Pilczy należał w swojej historii do książąt zbaraskich oraz do rodu Wiśniowieckich – mocno zasłużonych w walkach z Kozakami, choćby postacią słynnego Jaremy Wiśniowieckiego. Pod zamkiem rozłoży się obozowisko szlachty polskiej a także nieopodal - siły zbuntowanych Kozaków - gdzie będzie można zobaczyć jak wyglądało życie podczas wyprawy wojennej. Goście będą mogli spróbować swoich sił w różnych konkurencjach czy konkursach, a także skosztować frykasów z kuchni polowej. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie zacięta bitwa pomiędzy siłami Chmielnickiego a oddziałami polskimi . Warto będzie zostać na zamku aż do wieczora, gdyż po zmroku będzie można zobaczyć niezwykły teatr ognia, występujący z przedstawieniem ,,Jurajskie Opowieści” Przez cały dzień dostępna do zwiedzania będzie także Zbrojownia Jurajska z ekspozycją na temat historii zamku Pilcza oraz Wyżyny Krakowsko -Częstochowskiej.
10:00 - 18:00
Zbrojownia Jurajska
Ekspozycja którą warto zobaczyć , zabierająca nas w ciekawą i ekscytującą historię zamku Pilcza - jak i szeroko rozumianej Jury. Na wystawie można obejrzeć zgromadzone unikatowe eksponaty , od średniowiecza aż po okres I Wojny Światowej. Warto także posłuchać opowieści przewodnika , który zdradzi Wam wiele ciekawostek i faktów historycznych.
11:00 - 18:00
Kuchnia polowa szlachecka
Kuchnia polowa utrzymana w stylu historycznym. Na miejscu będą przygotowywane potrawy, poczęstunek dla odwiedzających. Potrawy według receptur z barokowych ksiąg kucharskich i tradycyjnej kuchni regionalnej ,,kozackiej”. Obsługa kuchenna również ubrana w epokowe stroje, tak aby jak najbardziej zachęcić widzów do zabawy. Odbędzie się także pokaz gotowania , wraz z prelekcją na temat kuchni historycznej.
15:00 - 16:00
Bitwa
Kulminacyjny punkt całej imprezy. Prezentujący walki szlachty polskiej z siłami Bohdana Chmielnickiego. Kozacy próbują zdobyć zamek w Zbarażu i natykają silny opór obrońców – co zostało świetnie opisane w książce Ogniem i Mieczem Henryka Sienkiewicza. Po nieudanych próbach ataku dochodzi do pertraktacji , jednak próba zdrady ze strony Kozaków doprowadza do ich zerwania i dalszych walk. Dochodzi do ostrzału artyleryjskiego z twierdzy i walki wręcz pomiędzy oddziałami. Pokaże się również sam Wołodyjowski wraz z całą kompanią i wesprze obronę Polaków. Całość w wyjątkowym plenerze i przeprowadzona tak aby jak najciekawiej pokazać odwiedzającym ciekawe czasy Dzikich Pól.
18:00 - 18:40
Teatr Ognia
W wieczornym mroku będzie można zobaczyć magiczne przedstawienie teatru ognia. Artyści zabiorą nas w podróż po Opowieściach Jurajskich i na pewno wiele z nich pozostanie na pewno w waszej pamięci.
Lokalizacja:

Ul. Smoleń 61
42-436 Smoleń
Gmina: Pilica
Powiat: zawierciański


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
W lesie
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Data wydarzenia: 
10:00 - 19:00 18/09/2021
Kontakt:
Telefon: +48 535 820 997
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Festiwale
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Obiekty powiązane z wydarzeniem