Juromania na Zamku Tenczyn w Rudnie: 16.09.2023 (sobota)

Miejscowość:
Rudno
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Na Zamku Tenczyn nawiążemy do jurajskiej prehistorii - okresu, w którym tereny Jury Krakowsko - Częstochowskiej oblane były przez morze, a jego pozostałości - w postaci wapiennych ostańców i amonitów - do dziś charakteryzują jurajski krajobraz. Skoro będziemy już "na morzu" - przypomnimy historię jednego z "Panów na Tenczynie" - Jana Baptysty Tęczyńskiego, oraz historię miłości - Jego, oraz szwedzkiej królewny Cecylii. Młody Tęczyński, porwany i uwięziony przez duńskich kaprów, nie doczekał małżeństwa które - gdyby doszło do skutku - mogłoby zupełnie zmienić bieg historii, nie tylko Zamku Tenczyn i Rodu Tęczyńskich, ale być może i całej Europy! Zapraszamy na piracką imprezę na Zamku Tenczyn w Rudnie!

Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  1668
Program Wydarzenia
Sobota, 16 Wrzesień 2023
10:00 - 19:00
Zwiedzanie zamku z przewodnikiem (co godzinę)
Zgromadzonych gości po zamku oprowadzi przewodnik, który wprowadzi w kontekst wydarzenia, opowie o losie Zamku Tenczyn i historii rodziny jego budowniczych, i związanych z nimi legendami.
10:00 - 19:00
Pirackie obozowisko na dziedzińcu Zamku Tenczyn
Na dziedzińcu zamku zawita najprawdziwszy obóz piracki (wiata, 2 saxony , 2 stożki), beczki, stoły, ławki, pólka, lampki, świeczniki, mapy pirackie, skrzynie ze skarbem. statek z kołem, masztem i banderą piracką, linami, galion.
11:40 - 18:00
Spotkanie z Kapitanem i wcielenie do załogi
Goście biorący udział w zabawach, po zebraniu wszystkich sprawności udają się do Kapitana by otrzymać przydział do załogi pirackiej.
11:55 - 12:00
Salwy z burtowych armat
Efektowna salwa z armat (co godzinę!)
12:40 - 13:40
Warsztaty szermiercze
Podczas warsztatów załoga piracka nauczy gości zamku podstawowych działań szermierczych (salutu, postawy, kroku i wypadu szermierczego, zasłon i natarć).
12:40 - 18:00
Pirackie gry i zabawy
przeciąganie liny, narty, malowanie twarzy, rybki, rzut do celu walka z piratem, czapka piracka, kotwica, węzły, kręcioł - to wszystko zadania, które przyszły członek załogi pirackiej wykona w ramach postawionego zadania. Każde prawidłowo wykonane zadanie będzie potwierdzane oryginalną pieczęcią w odpowiednim okienku na dokumencie rekrutacji do załogi pirackiej.
13:40 - 18:00
Nauka węzłów żeglarskich
Każdy z gości będzie mógł spróbować swoich sił w przygotowaniu podstawowych węzłów szermierczych. Będzie to również jedno z zadań dla przyszłego członka załogi pirackiej.
14:40 - 16:40
Turniej szermierczy
Zawodnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności szermiercze posługując się bezpieczną bronią piankową. Turniej będzie się odbywał w obecności sędziów, w kilku kategoriach wiekowych.
16:40 - 17:00
Pokaz szermierczy - "Pyskaty Skarb"
Pokaz szermierki scenicznej-historia znalezionego skarbu. Etiuda pt."Pyskaty Skarb" zwyciężyła podczas ubiegłorocznego, Międzynarodowego Przeglądu Walk Scenicznych.
17:30 - 18:00
Wielka potyczka
Bitwa z udziałem publiczności. W trakcie ostrzału artyleryjskiego, szczęku szabel i rapierów, przyjęta do załogi część widzów walczy z przeciwnikiem przy użyciu piłeczek piankowych eliminując trafionych z walki.
19:30 - 20:30
Koncert Muzyki Szanty
Umilenie zamkowego wieczoru przy dźwiękach żeglarskiej muzyki!
Lokalizacja:

Ul. Spolisko
32-067 Rudno
Gmina: Krzeszowice
Powiat: krakowski


Region turystyczny: 
Jura Krakowsko-Częstochowska
Lokalizacja: 
Inny
Kategoria: 
Wydarzenia

Organizator: 
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Data wydarzenia: 
10:00 - 20:30 16/09/2023
Kontakt:
Telefon: +48 784 412 561
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Festiwale
Dodaj do planera
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Obiekty powiązane z wydarzeniem