Zapraszamy do Częstochowy, gdzie rozpocznie się uroczyście II edycja Juromanii. Atrakcją będzie średniowieczny obóz udostępniony do zwiedzania przez przybyłych gości. W międzyczasie organizowane będą pokazy mody, pokazy musztry i walki, pokazy tańców czy pokaz rycerski. W kulminacyjnym momencie imprezy na specjalnym telebimie zostanie zainicjowane odliczanie do symbolicznego startu Święta Szlaku Orlich Gniazd po czym nastąpi salwa z karabinków skałkowych. Na zakończenie imprezy, po zapadnięciu zmroku zostanie zaprezentowany pokaz grypy tańczącej z ogniem.
Rajdem pieszym „Atrakcje turystyczne złotopotockiego Szlaku Orlich Gniazd” rozpocznie się Juromania w Janowie. Na drugi dzień podczas złotopotockiego Garden Party zaplanowano popisy kulinarne, degustacje potraw, m.in. z lokalnej pstrągarni. Odbędą się muzyczne występny, w tym koncert smyczkowy, koncert Chóru im. Zygmunta Krasińskiego, koncert operetkowy. Nie zabraknie pokazów, strojów z epoki, konkursów, prezentacji starych samochodów. Odbędzie się także pokaz iluzjonistyczny. Całość spotkania dopełni poezja Zygmunta Krasińskiego oraz Spotkanie z Balladą.
Początek Juromanii w Olsztynie to zwiedzanie wozem konnym wybranych miejsc na Szlaku Orlich Gniazd. Kolejne dni to prezentacje stoisk rzemieślniczych związanych z dawnymi zawodami – kowalstwo, bednarstwo, snycerstwo. Odbędzie się rekonstrukcja historyczna w scenerii Zamku Olsztyn pt. ,,Kasper Karliński – obrońca Zamku Olsztyńskiego” w programie pokazy walk rycerskich i woltyżerki. Na smakoszy czeka wspólne przygotowanie kociołka tzw. Pieczonki Jurajskie oraz pokaz wytwarzania sera i masła. Dla odważnych przygotowano zjazdy na tzw. tyrolce oraz pokazy wspinaczkowe.
Na początek organizatorzy zapraszają na koncert Artura Andrusa. Nazajutrz organizowane będą bezpłatne warsztaty m.in. ręcznego wykonywania zabawek, słodyczy, artystyczne, ale i jazdy na nartorolkach, czy związanych z wiejską zagrodą. Będzie można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem Muzeum Dawnych Rzemiosł, ale i podróży gazikami po jurajskich bezdrożach. Warto również obejrzeć wystawę pt. „Początki Jury – skamieniałości”.
Juromania to podróż w czasie. Podczas warsztatów paleontologicznych będzie można wykonać gipsowe odlewy skamieniałości, nauczyć się wybierania i płukania materiałów paleontologicznych, a także ich oznaczania. Do wykorzystania będą m.in. lupy, pęsety, szalki i mikroskopy. Dla bardziej sentymentalnych uczestników imprezy dużą atrakcją będzie własnoręczne wykonanie pamiątki na kreatywnych warsztatach: ceramiki, mozaiki, plastycznych i tworzenia ozdób z siana. Tradycyjne jurajskie smaki, konkursy i animacje dopełnią bogaty program.
Spotkanie z Biała Damą czyli zwiedzanie zamkowych komnat, pokazy i warsztaty rycerskie - nadworny fechtunek, prezentacja uzbrojenia, pokazy tańca średniowiecznego, Bobolicki Popas czyli degustacje lokalnych potraw i wyrobów to wszystko czeka odwiedzających w tym roku Zamek w Bobolicach. Dodatkowo organizatorzy przygotowali eksplorację Grzędy Mirowsko-Bobolickiej i Jaskini Stajnia z przewodnikiem, przygodę z mapą - czyli poszukiwanie skarbu Bobolusa Jurajskiego oraz liczne konkursy, gry i zabawy dla dzieci i młodzieży - zabijanie ćwieka, toczące kamienie, rzut podkową i inne.
Zamek Bąkowiec zaprasza podczas tegorocznej Juromanii na pokazy artyleryjskie sarmatów, pokaz bojowej musztry muszkieterów, zabawy plebejskie, pokaz obsługi i strzelania z armaty, pokaz walki na szable oraz ciekawe zabawy sprawnościowe dla dzieci. Wieczorem odbędzie się widowiskowy spektakl teatru ognia a na zakończenie dla wytrwałych przygotowano nocne spotkanie z nietoperzami.
Juromania na Zamku Ogrodzienieckim to niesamowita impreza dzięki, której każdy z uczestników poczuje się tak, jakby przeniósł się w czasie. Ryneczek w środku miejscowości, uliczka prowadząca w kierunku zamku, dzięki barwnej scenografii doskonale wprowadzi gości w świat historii, średniowiecza. Zamek na ten jeden dzień zmieni swe oblicze: w obozowisku wokół paleniska będzie można wziąć udział w pokazach, warsztatach ,a w zamkowej kuchni skosztować słowiańskiej strawy. Zwieńczeniem całego dnia będzie finałowy koncert filharmonii na Zamku Ogrodzienieckim oraz pokaz mappingowy.
Odrestaurowane ruiny Zamku Pilcza w Smoleniu będą tłem dla wielu ciekawych wydarzeń podczas tegorocznej Juromanii. Na gości czekają pokaz walk na szable, pierwsze potyczki, salwy armatnie, pokaz musztry piechoty sarmackiej. Wartym polecenie jest Szwedzkie natarcie na zamek. Dla najmłodszych przygotowano liczne gry, konkursy i zabawy.
W samo południe startuje w Korzkwi w gminie Zielonki drugie już „Święto Szlaku Orlich Gniazd – Juromania”. Impreza będzie się odbywać w bazie harcerskiej i na zamku w Korzkwi, czyli w pierwszym Orlim Gnieździe od Krakowa. W programie pokazy i warsztaty, rycerskie grupy rekonstrukcyjne, występy na scenie, konkursy z nagrodami, konkurencje sportowe, paintball, stoiska gastronomiczne, kiermasze. Zachęcamy do udziału w quesście - grze terenowej z zagadkami „Z Eleonorą Wodzicką spacer po Korzkwi”. W historycznej warowni posłuchamy muzyki i zobaczymy wystawę plastyczną.
Dolina Prądnika to najpiękniejszy fragment Jury i Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się tu szereg atrakcji turystycznych interesujących ze względów przyrodniczych, historycznych i kulinarnych. Odwiedzenie kilku z nich to propozycja dla uczestników Juromanii w Dolinie Prądnika. Na Zamku w Pieskowej Skale, w Pustelni Bł. Salomei na Grodzisku, w Osadzie Młynarskiej Boroniówka, przy Kaplicy na Wodzie w Ojcowie i przy Pstrągu Ojcowskim czekać będą na uczestników wyjątkowe atrakcje m.in. pokazy, warsztaty, zabawy edukacyjne, zwiedzanie z niezwykłymi przewodnikami oraz degustacje lokalnych przysmaków.
Juromania w Olkuszu to „Dzień otwarty muzeów olkuskich”. Bezpłatne zwiedzanie Muzeum Regionalne PTTK i Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, bilety ulgowe do Muzeum Afrykanistyczne, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcję Minerałów i Skamieniałości. We wszystkich muzeach odbędą się bezpłatne warsztaty oraz animacje i zabawy dla najmłodszych. Drugi dzień to „Festyn sarmacki” pod zamkiem Rabsztyn oraz rajd rowerowy. Będzie widowiskowy pokaz husarii i artylerii, walki na szable i liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki.
Wyjątkowa Juromania w wyjątkowych miejscach. Pierwszy dzień to „Bieg Świetlika” – nocny bieg po Pustyni z latarkami i Nocny Rajd z Grupą Turystyczną „Amonit”. Drugi dzień przy ruinach zamku w Bydlinie przeniesie odwiedzających w czasy od średniowiecza do okresu I Wojny Światowej poprzez pokazy historyczne z warsztatami, zabawy oraz kuchnię historyczną z degustacją. Ostatni dzień to powrót na Pustynię przy Róży Wiatrów. Tu czekają: rozgrywki sportowe, loty widokowe balonem, pokazy militarne, miasteczko dmuchawców i kuchnia z foodtrucków.
Zamek Tenczyn w Rudnie zaprasza na drugie „Święto Szlaku Orlich Gniazd – Juromania”. Pierwszego dnia odbędzie się nocne zwiedzanie zamku, które zakończy się na planie serialu „Czarne chmury”, kręconego na Zamku. Drugi dzień będzie pełen pięknych strojów, muzyki oraz połączenia świata historii i fantastyki. Dzień rozpocznie koncert zespołu Castle Dreams. Ponadto odbędą się warsztaty m.in.: garncarstwa, malowania zamku na odlewach glinianych, pisania gęsim piórem językiem elfów oraz zajęcia i animacje związane z postaciami, znanymi z ekranów kin.